Rekuperacja

Jest to wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. Instalacja kanałów wyciągowych usuwa zużyte powietrze (dwutlenek węgla, wilgoć, przykre zapachy) z łazienek, kuchni, pralni, pomieszczeń garderoby i „wyrzuca” na zewnątrz budynku. Instalacja kanałów nawiewnych pobiera świeże powietrze z zewnątrz i nawiewa do salonów, pokoi, sypialni.

W urządzeniu rekuperatora zamontowany jest wymiennik ciepła, w którym powietrze zużyte oddaje ciepło do powietrza nawiewanego, oczywiście strumienie powietrza nie mieszają się.

Zalety rekuperatora:

  • Powietrze czerpane przechodzi przez filtr gdzie zatrzymywane są pyły, kurz, alergeny, owady
  • Wymiana powietrza jest ciągła i w pełni sterowalna. Możemy ustawić program wydajności na każdą porę dnia dopasowując specyfiki użytkowania (praca dzienna, nocna, przewietrzanie itp.)
  • Brak konieczności otwierania okien
  • Utrzymanie w sposób ciągły dobrej jakości świeżego powietrza w budynku- wpływa korzystnie na nasze samopoczucie
  • Prawidłowa wentylacja zapobiega pojawieniu się w budynku wilgoci i rozwoju pleśni.

Czy rekuperacja zastosowana przy pompie ciepła się opłaca?

Często decydując się na instalację ogrzewania opartego na pompie ciepła zadajemy pytanie: czy rekuperator jest potrzebny? (myśląc o tym czy obniży on koszty eksploatacji pompy)… Tak naprawdę największy zysk ekonomiczny z rekuperacji otrzymujemy w momencie zakupu pompy ciepła. Zadaniem rekuperatora jest nie tylko uzyskanie komfortu świeżego powietrza, ale także odzyskanie ciepła powietrza wywiewanego. Jednym z elementów obliczeń dotyczących zapotrzebowania na ciepło danego budynku jest utrata ciepła przez wentylację grawitacyjną. W przypadku zastosowania rekuperatora, który odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego i przekazuje je do czystego powietrza nawiewanego, straty ciepła uciekającego przez wentylację zmniejsza do minimum. Reasumując… Zmniejsza się zapotrzebowanie na energię jaką musimy wytworzyć do ogrzania budynku, a co za tym idzie, urządzenie (w tym przypadku pompa ciepła) dobrane zostaje o mniejszej mocy, niż w przypadku braku zastosowania rekuperatora, co zmniejsza koszt zakupu/montażu instalacji pompy ciepła (mniejsza pompa, mniejszy kolektor poziomy lub pionowy).

Pozostaje odpowiedź na postawione pytanie czy rekuperacja się opłaca? Myślę, że każdy indywidualnie podszedł by do wyrażenia „opłaca się”. Moim zdaniem jeżeli jest coś co w jakimś stopniu obniży koszty utrzymania domu, a jednocześnie poprawi komfort przebywania w nim i do tego ma dość spory wpływ na nasze zdrowie, to trudno zastanawiać się na tym czy i kiedy inwestycja się zwróci

Nasza firma zajmuje się montażem, projektowaniem a także odpowiednim doborem rekuperacji. Montujemy rekuperatory takich firm jak: Thessla Green, Komfovent

Koszt instalacji wentylacji

Na koszt wykonania instalacji rekuperacji składa się projekt, wykonanie instalacji rurowej, montaż urządzenia ( rekuperatora ), rozruch i wyregulowanie instalacji.

W związku z dość kłopotliwym rozprowadzeniem instalacji rurowej ( duże średnice rur) dobrze jest przeanalizować i podjąć decyzję o montażu systemu już przed rozpoczęciem budowy. W trakcie prac budowlanych można przygotować już szachty instalacyjne, przepusty w stropach, czasami zwiększenie grubości styropianu o 2-3cm bardzo ułatwia pracę całej instalacji ( prosta mało skomplikowana instalacja- mniejsze opory przepływu powietrza).

Porównując koszt rekuperacji z wentylacją grawitacyjną powinniśmy wziąć pod uwagę to że wentylacja grawitacyjna nie jest za darmo. Wentylacja grawitacyjna, która ma działać w miarę możliwości poprawnie to przede wszystkim koszt budowy kominów oraz montaż nawiewników okiennych Budowa komina np. 4- kanałowego to nie tylko kształtki systemowe ale też kleje, robocizna, obróbka komina na dachu i robi się z tego wcale nie mały koszt. Przed podęciem decyzji o rezygnacji z montażu rekuperacji sugerujemy oszacować koszt wentylacji grawitacyjnej w konkretnym projekcie.

ZADZWOŃ LUB NAPISZ PO WIĘCEJ INFORMACJI

tel. 608 183 233 martech77@wp.pl

Pompy ciepła instalowane przez naszą firmę to od wielu lat gwarancja wysokiej efektywności i niezawodności.
Zapraszamy do Bydgoszczy, Torunia, Poznania.